Baklava
Hozzavalok
1/2 kilo mandulabel
1/2 kilo diobel
2 EK fahejpor
1 csesze cukor
1/2 kilo zsiros margarin
1 1/2 kilo reteslapok
sziruphoz:
1 1/2 kilo cukor
1 citrom
3 pohar viz
1. Leforrazuk a mandulabelet es lehuzzuk a hejat.
2. Ledaraljuk a mandulabelet es a
diobelet majd egy talban osszekeverjuk az
egy csesze cukorral es a fahejjal.
3. Felolvasztjuk a margarint.
4. Leteritunk 5-7 lapot egymas kozott jol bekenve a margarinnal egy korulbelul
22-32 cm-s kikent tepsibe, es megkenjuk vastagon a masszaval. Leteritjuk egy
lappal, megkenjuk, ra meg egy lapot, megkenjuk es ra a masszabol. Ezt addig
ismeteljuk amig elfogy a massza, legfelul a maradek lapok kerulnek, megkenve
mindegyik. Itt ugy szoktak hogy bemetszik sutes elott, behuzzak a darabokat.
5. Szep pirosra sutjuk.
Szirup
A hozzavalokat osszefozzuk egy labosban (cukor, citromle, viz). A forro szirupot a mar langyosra hult baklavara ontjuk egyenletesen.
Burekas
A leveles tésztához: 25 dkg margarin, 25 dkg liszt, l kanál ecet, csipet só, 1,2 dl víz.
Töltelékek:
2 db főtt, összetört burgonya, 1 fej apróra vágott hagyma, 1 kanál libazsír, só, bors, keleti kömény, vagy
20 dkg gomba, kevés reszelt hagyma, só, l kanál olaj, bors, petrezselyem, l kis darab főtt burgonya.
A margarinból elveszünk 3 dkg-ot, ezután 2 dkg liszttel lazán elkeverjük, majd négyzetet formálunk belőle. A többi lisztet a 3 dkg margarinnal, a sóval, ecettel és a vízzel jól eldolgozzuk. Amikor már lejön a tészta a kezünkről, cipót formálunk belőle, és fél órát pihentetjük. Ezután kinyújtjuk a tésztát, közepére helyezzük a margarint, és a tésztaszéleket ráhajtjuk. Meglisztezzük, majd sodrófával kinyújtjuk, óvatosan, hogy a margarin elő ne bukkanjon. Jobbról és balról középig behajtjuk, majd újra nyújtjuk. Ezután a másik oldaláról újra jobbról-balról középig hajtjuk, majd a téglalapot félbehajtjuk. Ekkor hűtőbe tesszük, és kb. fél óráig pihentetjük. Ezt a hajtogatást háromszor megismételjük, félórás szünetekkel, majd a tésztát kinyújtjuk, és tenyérnyi kockákra vágjuk. Az alábbi töltelékekkel tölthetjük:
1. Burgonyás: a zsírban üvegesre pároljuk a hagymát, összekeverjük a tört burgonyával és a fűszerekkel.
2. Gombás: az apróra vágott gombát a reszelt hagymával olajon megpároljuk, sózzuk, borsozzuk, és a kis darab tört burgonyával összekeverjük.
Melegen tálaljuk, de hidegen is kitűnő.
Knisesz
Hozzávalók: 2 csésze liszt, 1 tojás, 3 evőkanál libazsír, 1 csésze hideg víz, só.
Töltelék: 2 csésze főtt, tört burgonya, 1 evőkanál libazsír, 2 apróra vágott hagyma, só, bors, és ha van, 5-6 szem apróra vágott libatöpörtyű.
A lisztet, a tojást, a zsírt, a vizet és a sót összedolgozzuk, hogy jól nyújtható tésztát kapjunk. A töltelékhez a zsírban sárgára pároljuk a hagymát, elkeverjük a burgonyával és az apróra vágott töpörtyűvel, sóval, borssal.
A tésztát vékonyra nyújtjuk, derelyeszaggatóval tenyérnyi négyzeteket vágunk. Megtöltjük, háromszögűre hajtjuk, és zsírozott tepsiben lassú tűzön sütjük.
Komteszka (finom édesség)
10 deka vajjal deszkán eldörzsölünk 20 deka liszttel kevert 1/2 csomag Váncza-sütőport, 10 deka porcukrot és 3 tojás sárgáját. Egyenletesen kikent tepsibe nyomkodjuk a tésztát félujjnyi vastagon, és azonnal megsütjük. Sütés után a kihűlt tészta tetejére, még a tepsiben a következő cukros-habos édességet kenjük: 4 tojás fehérjét meleg fölött 25 deka cukorral kemény habbá verünk, majd hozzákeverünk 1 csomag Váncza-vanilincukrot, 5 deka őrölt, pörkölt mogyorót, 2 kávéskanál finom kakaót, vagy csokoládéreszeléket és 1 citrom reszelt héját. A tésztát a bevonattal újra a már langyossá hűlt sütőbe tesszük és szárítjuk. Kihűlés után éles késsel hosszú keskeny szeletekre vágjuk fel.